next up previous
Next: About this document ...

Conference Programme
Friday April 11, 2003
12.30-13.00 Registration
13.00-13.30 Opening Ceremony
13.30-14.20 A lecture by Prof. Dr. Erich Peter Klement,
  Johannes Kepler University, Linz, Austria:
  Application of some mathematical concepts in image processing
14.30-15.50 Sessions
15.50-16.20 Coffee break
16.20-17.20 Sessions
17.25 Refreshment in the club of FEI STU
Saturday April 12, 2003
9.00-10.20 Sessions
10.20-10.50 Coffee break
10.50-12.30 Sessions
Programme in Sessions
Session:A Friday April 11, 2003
Room: AB-300 Chair: G. Kalmbach, Z.Riečanová

14.30-14.50 BL-algebras and Effect Algebras
  Thomas VETTERLEIN
14.50-15.10 Lyapunov Measures on Effect Algebras
  Anna AVALLONE, Giuseppina BARBIERI
15.10-15.30 Partial Monounary Algebras and their $\mathcal G$-homomorphisms
  Karla MUSILOVÁ
15.30-15.50 On Effect Algebras
  Martin PAPČO
15.50-16.20 COFFEE BREAK
   
16.40-17.00 Conditional Independence in MV-Algebraic Probability Theory
  Tomáš KROUPA
17.00-17.20 On Relation of Three Definitions of Free Product of Universal Algebras
  Marek HYČKO
17.25 Refreshment in the club of FEI STU

Session:B Friday April 11, 2003
Room: BC-300 Chair: O. Grošek, Š. Porubský
14.30-14.50 The NTBC
  Marek GREŠKO
14.50-15.10 Cryptanalysis of a File Encoding System Based on Quasigroup
  Milan VOJVODA
15.10-15.30 Vocabulary Richness of the Text
  Jana KUSENDOVÁ
15.30-15.50 Evaluating Linguistic Expressions and Their Formal Characterization
  Antonín DVOŘÁK, Vilém NOVÁK
15.50-16.20 COFFEE BREAK
16.20-16.40 Another Modification of Block Cipher $IDEA$
  Tomáš MAJER
16.40-17.00 Experiments with GH and XTR Sequences
  Július ŠIŠKA
17.25 Refreshment in the club of FEI STU

Session:C Friday April 11, 2003
Room: CD-300 Chair: M. Navara
14.30-14.50 $n$-contractive T-norms
  Andrea MESIAROVÁ
14.50-15.10 Shift Invariant Aggregation Operators
  Jesús LÁZARO
15.10-15.30 Generalizations of some Constructions of Triangular Norms
  Peter VICENÍK
15.30-15.50 Shift Invariant, Homogeneous and Affine-stable Aggregation Operators
  Tatiana RÜCKSCHLOSSOVÁ
15.50-16.20 COFFEE BREAK
16.20-16.40 Logics between Łukasiewicz and $\mathrm{\mathbf{\Pi}}$
  Petr CINTULA, Rostislav HORČÍK
16.40-17.00 Approximation of FL-functions by Normal Forms in BL-algebras
  Martina DAŇKOVÁ
17.00-17.20 Model Theory in Fuzzy Logic with Evaluated Syntax Extended by Semimodule Connective
  Petra LANDECKÁ
17.25 Refreshment in the club of FEI STU

Session:A Saturday April 12, 2003
Room: AB-300 Chair: P. Brunovský, J. Zemánek
9.00- 9.20 A Delay Differential Equation Model of Oscillations of Exchange Rates
  Alexander ERDÉLYI
9.20- 9.40 Two Factor Model for Option Pricing With Stochastic Volatility
  Cyril UNGVARSKÝ
9.40-10.00 Non-local Linear Boundary Value Problems for Systems of Functional Differential Equations
  Martina KUCHYŇKOVÁ
10.00-10.20 The Asymptotic Properties of the Solutions of the $N$-th order Functional Neutral Differential Equations
  Dáša LACKOVÁ
10.20-10.50 COFFEE BREAK
10.50-11.10 Oscillatory Properties of Fourth Order Self-adjoint Differential Equations
  Simona FIŠNAROVÁ
11.10-11.30 Motion of a Non-linear Oscillator by Means of a Field Coordinate Method
  Ivana KOVACIC
11.30-11.50 Sub-time-optimal Robust Control Structures
  Piotr KOWALSKI, Karol KRAWIEC
11.50-12.10 Generalized Volterra
  Alejandro Rodríguez MARTÍNEZ
12.10-12.30 Weak Convergence of Probability Measures over Polish Spaces and Some Extensions
  Steffi BURMEISTER

Session:B Saturday April 12, 2003
Room: BC-300 Chair: J. Paseka, M. Zajac
9.00- 9.20 Quantales in the Language Theory
  Ivan SOBOTÍK
9.20- 9.40 Measures in Evaluation of Computer-Assisted Assessment
  Susanne SAMINGER
9.40-10.00 On Gerschgorin Theorem
  Iwona WRÓBEL
10.00-10.20 The Total Least Norm Algorithm Modification by Considering Error on the Right-hand-side Overdetermind Linear Toeplitz Systems
  Ruslan PECHONKIN
10.20-10.50 COFFEE BREAK
10.50-11.10 SETAR Models Applied in Geodesy
  Tomáš BOGNÁR
11.10-11.30 Some Stabilized Bandwidth Selectors for Nonparametric Regression
  Jan KOLÁČEK
11.30-11.50 The Maximal Smoothing Principle
  Martin ŘEZÁČ
11.50-12.10 The Viscoelastic Mindlin-Timoshenko Thin Plate Model with Non-linear Elastic Terms
  Dávid PANCZA
12.10-12.30 Regular half-linear second order differential equations
  Jana ŘEZNÍČKOVÁ

Session:C Saturday April 12, 2003
Room: CD-300 Chair: J. Širáň, H. Weber, R. Mesiar
9.00- 9.20 The Minimal Polynomial of $2\cos(\pi/p)$ and Regular Maps of Large Planar Width
  Mária IPOLYIOVÁ
9.20- 9.40 Cayley Maps and their Exponents
  Ľubica LÍŠKOVÁ
9.40-10.00 The Induced Sugeno Integral-based Operators with respect to Be-fuzzy Measures
  Biljana MIHAILOVIC, Ljubo M. NEDOVIC, Tatjana GRBIC
10.00-10.20 On the Pseudo-Stieltjes Integral
  Peter STREŽO
10.20-10.50 COFFEE BREAK
11.10-11.30 On the Cardinality of Fuzzy Sets
  Pavol KRÁĽ
11.30-11.50 Convergence in the Metric Spaces of Fuzzy Sets and Fuzzy Metric Spaces
  Adrian MINAROVIČ
11.50-12.10 Fuzzy Transformation and its Applications in A/D Converter
  Martin ŠTĚPNIČKA
12.10-12.30 Logical Circuit Design in Many-valued Logic
  Milan PETRÍK



next up previous
Next: About this document ...
ISCAM organizing committee 2003-03-31